پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
ساعت : 07:19 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
تعریف ضمانتنامه بانکی:

ضمانتنامه قرارداد یا سندی است که به موجب آن صادر کننده ( ضامن ) حسب درخواست متقاضی ( مضمون عنه ) تعهد می کند بدون هیچگونه قید و شرط عندالمطالبه یا در سررسید معین مبلغ معینی وجه نقد از بابت موضوع خاصی که مربوط به مضمون عنه است به ذینفع  ( مضمون له ) یا به حواله کرد او پرداخت نماید. ( منظور از موضوع خاص در تعریف فوق ضمانتنامه است).

 1-     انواع ضمانتنامه:

 1-1- ضمانتنامه شرکت در مناقصه و مزایده:

سازمانها و دستگاههای دولتی و عمومی در مناقصه و مزایده های منتشره، به منظور جلوگیری از انصراف برنده مناقصه یا مزایده از امضای قرارداد، از شرکت کنندگان درخواست ارائه ضمانتنامه فوق به همراه پیشنهادات را می نماید.

 2-1- ضمانتنامه حسن انجام تعهد :

این ضمانتنامه، اجرای صحیح مفاد قرارداد توسط پیمانکار را در مقابل کارفرما تضمین می نماید.

برای مشاهده توضیحات بیشتر بر روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمائید


ادامه مطلب
 تفاوت حسابرس داخلی و حسابرس مستقل :
نوشته شده در جمعه 5 خرداد 1391
ساعت : 08:44 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

تفاوت حسابرس داخلی و حسابرس مستقل :

  ۱-  تفاوت در رابطه با استفاده از حسابرسی داخلی و مستقل

حسابرسی مستقل معمولاً یک ضرورت قانونی است و مدیریت سازمان آن را بوجود نمی آورد ولی حسابرسی داخلی ارزیابی مستقلی است که توسط مدیران سازمان ( احتمالاً در اجرای یک الزام قانونی ) بوجود می آید.

۲-  تفاوت از نظر هدف های اصلی

هدف اصلی حسابرسی مستقل اظهار نظر در این مورد است که صورتهای مالی به درستی تنظیم شده است و وضعیت سازمان را به نحوی مطلوب نشان میدهد و دارای اشتباه و تحریف با اهمیت نیست . هدف اصلی حسابرسی داخلی بررسی تمامی سیستم کنترل داخلی میباشد .

۳-  تفاوت در رابطه با بررسی کنترل های داخلی

حسابرسی مستقل ممکن است در مورد سیستم کنترل داخلی نیز اظهار نظر کند اما این اظهار نظر به کنترلهایی محدود میشود که حسابرسان آن را به عنوان بخشی از کار خود مورد ارزیابی قرار داده اند ولی حسابرسی جامع کنترل های داخلی از وظایف حسابرسان داخلی میباشد .

۴-تفاوت در رابطه با نوع همکاری با موسسه

حسابرسی داخلی در استخدام شرکت بوده و مستمراً با مدیریت همکاری دارد در حالی که حسابرسی مستقل فقط به موجب قرارداد وارد شرکت میشود .

۵- تفاوت در رابطه با مسئولیت

مسئولیت حسابرسی مستقل عموماً در برابر اعضاء مجمع عمومی یا صاحبان سهام بوده در حالی که حسابرسی داخلی در برابر دستگاه مدیریت جوابگو میباشد .

۶-  تفاوت دامنه بررسی ها

حسابرسی مستقل تحقیق خود را صرفاً از نظر مالی انجام داده و رضایت وی از درستی سود و زیان و اصالت و صحت اسناد و مدارک مالی و سیستم کنترل های داخلی عموماً وی را قانع ساخته و به ابراز عقیده حرفه ای در باب حساب های نهایی اکتفا میکند در حالی که حسابرسی داخلی خط و مشی و سیاست مدیریت را در تمام جنبه های سازمان اعم از مالی و غیر مالی دنبال مینماید .

۷-  تفاوت در نحوه رسیدگی

نحوه رسیدگی حسابرسان مستقل به عملیات شرکت های بزرگ بخصوص با توجه به زمان محدود متکی بر تست و چک بوده و عملاً نمیتوانند آنچنان که حسابرسان داخلی به آزمایش و بررسی حسابها و مدارک و اطلاعات می پردازند در جزئیات وارد شوند .

 


● استقلال حسابرس داخلی

عامل اصلی برای توانمند بودن حسابرسی داخلی استقلال آن است . مدیریت باید این عامل را به رسمیت بشناسد و با تامین جایگاه مناسب حسابرسی داخلی در ساختار سازمانی نسبت به استقلال واحد حسابرسی داخلی اطمینان دهد.

عملکرد حسابرسی داخلی باید چنان باشد که به روشنی نشان دهد حسابرسی داخلی تحت تاثیر هیچگونه اعمال نفوذ غیر مسئولانه نیست که بتواند دامنه رسیدگی یا کار آن را محدود یا تغییر دهد یا بتواند در تصمیم گیری آن درباره ی محتوای گزارشهایی که به مدیریت ارائه میشود بطور قابل ملاحظه ای اثر گذارد .

اگر حسابرسی داخلی در سیستم یا روشی حضور نداشته باشد و آن سیستم یا روش بدون هرگونه خللی به فعالیت خود ادامه دهد آزمونی است برای تشخیص استقلال واحد حسابرسی داخلی . در حالی که اگر حسابرسی داخلی بطور روزمره درگیر سیستم یا روش باشد جزئی از سیستم محسوب میشود و نسبت به آن سیستم استقلال نخواهد داشت .


● استقلال حسابرسی داخلی به شکل های زیر محقق میشود :


۱- استقلال از لحاظ دسترسی

رئیس حسابرسی داخلی باید به مدیریت ارشد سازمان شامل مدیر عامل و هیئت مدیره و بررسی کنندگان غیر اجرایی سازمان دسترسی مستقیم داشته باشد و بتواند آزادانه به آنان گزارش دهد .


۲- استقلال از لحاظ گزارشگری

رئیس حسابرسی داخلی باید بتواند گزارشهای خود را بدون حذف مطلبی و با نام و امضاء خود ارائه دهد .


۳- استقلال از لحاظ فعالیت های سازمانی

حسابرسی داخلی باید نسبت به کلیه سیستم های مالی و اداری سازمان استقلال کامل داشته باشد . درگیر شدن حسابرسی داخلی در سیستم های اجرائی و برنامه های سازمان باید به موارد زیر محدود شود :

۱. ارائه پیشنهاد در ارتباط با ایجاد کنترل های داخلی برای موارد تجدید نظر در سیستم ها یا پروژه های موجود یا طراحی سیستم های جدید یا ایجاد پروژه های جدید .

۲.  ارزیابی کنترل های پیشنهادی برای پروژه های خاص

۳.  ارزیابی کنترل های موجود سیستم ها و فرایند تصمیم گیری .

واحد حسابرسی داخلی نباید مسئول استقرار سیستم های جدید باشد یا درگیر کارهایی شود که معمولاً ملزم به بررسی آنهاست .

۴.  استقلال از لحاظ رای


حسابرسی داخلی باید بدون هرگونه جانب داری با مسائل برخورد کند و از چنان جایگاه سازمانی برخوردار باشد که بتواند بیطرفانه تصمیم گیری و نظر و پیشنهاد های خود را ارائه کند


 منظور از حسابداری صنعتی (بهای تمام شد) چیست؟
نوشته شده در سه شنبه 2 خرداد 1391
ساعت : 07:55 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
حسابداری صنعتی شاخه‌ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه  بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته با و تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی‌ راههای تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می‌کند.

به ادامه مطلب رجوع کنید:


ادامه مطلب
 انی نظری حسابداری و گزارشگری مالی - نشریه 113
نوشته شده در سه شنبه 2 خرداد 1391
ساعت : 07:50 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

بخش اول-مقدمه

یکی از مهمترین الزامات تهیه و ارائه اطلاعات مالی با کیفیت های مطلوب وضع و تدوین اصول و استانداردهای حسابداری و رعایت آنها در عمل است.

وضع استانداردهای حسابداری مالی در کشورهای پیشرفته صنعتی عمدتا از طریق مراجع منتخبحرفه حسابداری به شکل هیاتهای تدوین استاندارد حسابداری مالی با شرکت حسابداران خبره وذیصلاح صورت میگیرد..........

برای خواندن ادامه متن روی ادامه مطلب کلیک کنید.

ادامه مطلب
 لیست دروس دوره کارشناسی ارشد حسابداری
نوشته شده در سه شنبه 2 خرداد 1391
ساعت : 07:45 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

         نیمسال اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

نوع درس

استاد

1

تئوری حسابداری (1)

3

اختصاصی

 

2

تحلیل آماری 

2

اختیاری

 

3

روش تحقیق

2

پیش نیاز

 

4

زبان تخصصی

2

پیش نیاز

 

5

اقتصاد مدیریت

3

اختیاری

 

جمع

                                                         12

                 نیمسال دوم

(بر روی ادامه مطلب کلیک کنید)

ادامه مطلب
 ساعت : 08:50 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
 چگوتگی و نحوه خرید و فروش سهام
نوشته شده در دوشنبه 1 خرداد 1391
ساعت : 07:42 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

چگوتگی و نحوه خرید و فروش سهام

خرید و فروش سهام

چرخه خرید سهام در بورس اوراق بهادار تهران

چرخه خرید سهام در بورس اوراق بهادار تهران متشکل از مراحل زیر است:

الف – تکمیل فرم درخواست خرید

فرآیند خرید سهام بعد از انتخاب و مراجعه به کارگزار با تکمیل فرمی (فرم شماره 1 ) به نام فرم درخواست یا سفارش خرید اوراق بهادار شروع می‌شود. در این فرم اطلاعات مورد نیاز اعم از مشخصات شرکت کارگزاری، مشخصات سرمایه‌گذار و نام شرکتی که سرمایه‌گذار می‌خواهد سهام آن را خریداری کند، قید می‌شود. فرم درخواست خرید از شش قسمت زیر تشکیل شده است:

 1 – مشخصات کارگزار و تاریخ درخواست

در این قسمت باید نام و کد شرکت کارگزاری و تاریخ تکمیل فرم درخواست خرید درج شود. درج نام شرکت کارگزاری برای مراجعات بعدی سرمایه‌گذار به کارگزار به منظور دریافت اعلامیه خرید و مدارک دیگر مفید است. همچنین برای اعلام کد معاملاتی مشتری – که در قسمت‌های بعدی توضیح داده می‌شود – به کارگزار ضروری است. درج تاریخ نیز برای پیگیری رعایت نوبت در وارد کردن سفارش به سیستم معاملات، الزامی است.

 2 – مشخصات سرمایه‌گذار   ......

برای مشاهده ادامه متن و مثال ها بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
 تجارت الکترونیک چیست ؟
نوشته شده در دوشنبه 1 خرداد 1391
ساعت : 07:36 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
تجارت الکترونیک عبارت از انجام هر گونه امور تجاری و بازرگانی، شامل معرفی، خرید و فروش خرد یا عمده کالاهای فیزیکی و غیر فیزیکی، ارایه خدمات مختلف به مشتریان و دیگر امور تجاری از طریق شبکه جهانی اینترنت است. تجارت الکترونیک فرصت بی نظیری برای شرکت ها در بازارهای محلی و بین المللی فراهم آورده، بنابراین داشتن یک استراتژی بین المللی برای تجارت الکترونیک از اهمیت به سزایی برخوردار است.
شرکت های کوچک در سایه تجارت الکترونیک قادر خواهند بود در کنار شرکت های بزرگ به فعالیت بپردازند. این فعالیت از طریق مبادله الکترونیکی اطلاعات، تبادل اطلاعات تجاری در یک الگوی استاندارد توسط رایانه و بدون دخالت مستقیم عامل انسانی صورت می پذیرد.
اجرای موفقیت آمیز تجارت الکترونیک نیازمند برنامه ریزی دقیق است، از این رو استقرار چارچوب سازمانی مناسب، استفاده بهینه از منابع موجود، شناخت نیازها و احترام به انتظارات مشتریان، کیفیت وب سایت ( پایگاه اینترنتی )، تامین منافع دو جانبه و استفاده از دانش و فن آوری روز از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
برای مشاهده ادامه متن و مثال ها بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.
ادامه مطلب
  
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic