پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
تعریف حسابداری منابع انسانی
نوشته شده در شنبه 21 مرداد 1391
ساعت : 08:26 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

تعریف حسابداری منابع انسانی :

طبق تعریف انجمن حسابداری آمریكا عبارتست از فرآیند تشخیص و اندازه گیری اطلاعات درباره منابع انسانی و گزارش اطلاعات به افراد علاقمند و ذینفع می باشد. در واقع حسابداری منابع انسانی تبدیل مفهوم كیفی و ذهنی ارزش منابع انسانی در قالب كمی و عینی با استفاده از دانش حسابداری است و با 3 بخش مهم و اساسی پیرامون منابع انسانی شامل : شناسایی كمیت و كیفیت آن ، ارزیابی و اندازه گیری ارزش اقتصادی و گزارشگری مالی مناسب آن وسر كار دارد.

تاریخچه حسابداری منابع انسانی :

فلم هولتز 5 مرحله را در توسعه حسابداری منابع انسانی ذكر می كند:

مرحله اول سالهای 1966-1960 : در این دوره مفهوم حسابداری منابع انسانی استنتاجی از نظریه ی اقتصادی " سرمایه انسانی " و متأثر از مكتب " منابع انسانی نوین " و روانشناسی سازمانهای متمركز و تأثیر نقش رهبری در سازمان بود.

مرحله دوم سالهای 1971-1966: تحقیقات فنی و عملی در این دوره به الگوهایی برای اندازه گیری دقیق و تعیین هویت استفاده كنندگان بالقوه این روش و استفاده تجربی حسابداری منابع انسانی در سازمان های واقعی معطوف گشت.

مرحله سوم سالهای 1976-1971 :‌ این دوره را می توان دوره توجه پژوهشگران و سازمان ها به حسابداری منابع انسانی دانست . سازمان های كوچك تلاش بیشتری برای بكار بردن حسابداری منابع انسانی داشتند ، برآوردها و نتیجه گیری های به عمل آمده بر اساس تأثیرات بالقوه اطلاعات حسابداری منابع انسانی بر مدیریت اجرایی و تصمیمات سرمایه گذاران بود.

مرحله چهارم سالهای 1980-1976 : این دوره ، دوره ی توجه نكردن محققان حسابداری و مؤسسه های بازرگانی به حسابداری منابع انسانی بوده است.

مرحله پنجم از سال 1980 تا كنون : كه دوره توجه دوباره به حسابداری منابع انسانی است . این مسأ له به كمك مطالعات جدید،به صورت كوشش بعضی از سازمان های بزرگی برای استفاده از حسابداری منابع انسانی نشان داده شده است.

در سال 1980 تفكر نوینی در زمینه منابع انسانی در علم مدیریت بوجود آمد و پس از شناور شدن نرخ ارز و از میان رفتن ارتباط سنتی طلا و دلار ، موضوع نیروی انسانی به عنوان پشتوانه تولید و پول كشورها مانند یك اصل بدیهی مطرح شد.

در مباحث جدید مدیریتی در موضوع منابع انسانی و راهكارهای ارزیابی این منابع در دهه اخیر جایگاه و اهمیت ویژه ای یافته است كه از یك طرف جزء منابع نامحدود تلقی می شوند و از طرف دیگر كم توجهی به آن ، كلیه منابع دیگررا تحت تأثیر قرار خواهد داد و در حسابداری نوین نیز مباحث خاصی را مطرح كرده است . امروز تردیدی نیست كه منابع نیروی انسانی نیزباید قیمت گذاری و به عنوان بخشی از دارایی های شركت ها در ترازنامه منعكس شوند و استهلاك این منابع نیز به شیوه ی خاص محاسبه و منظور شود . همچنان كه در بسیاری از كشورها استهلاك منابع انسانی نیزدر مجموعه هزینه های قابل قبول مالیاتی قرار داده می شود كه این موضوع به نوبه ی خود سود را افزایش می دهد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید

ادامه مطلب
 یک تست خودشناسی:
نوشته شده در شنبه 21 مرداد 1391
ساعت : 08:19 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

آیا از سلامت روح و روان برخوردارید یا نه ؟

دراین تست با جوابگویی به سوال ها میتوانید به احساسات و عواطف خود بیشتر پی ببرید و بدانید که آیا نگرش سالمی نسبت به آنها دارید یانه ؟

با دادن جواب خیر به سوالات یک تا یازده میتوانید یک امتیاز بخود بدهید.1-اگر درملاءعام گریه کنیداحساس گناه میکنید؟ 2-به نظر شما مردان باید گریستن خود را پنهان کنند؟
3-ایا فکر میکنید گریه نشانه ضعف است ؟ 
                                               
4-اگر درحال تماشای فیلم یاخواندن کتاب گریه کنید خجالت میکشید؟
5-آیا درمراسم کفن ودفن سعی میکنیدجلوی گریه تان را بگیرید؟
6-اگر سیاستمداری درملاء عام گریه کند به او اعتماد نمیکنید؟
7-آیا همیشه سعی میکنید یاس و نا امیدی خودرا پنهان نگهدارید؟
8-به نظرتان گریه بروزغیر ضروری عواطف است؟
9-آیا ازدیدن گریه مرد بزرگسالی خجالت میکشید؟
10-اگر درحال گریه کسی شما را به طور غیر منتظره ببیند وانمود میکنید شی خارجی وارد چشمتان شده است؟
11- آیا همیشه سعی میکنید خشم خود را پنهان نگهدارید؟ 

برای مشاهده  ادامه تست به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
  
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات