پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
ساعت : 06:26 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

(مالیات بر املاك) 

ابتـدا به معرفی درآمدهای مختلف ناشی از املاك می پردازیم اهم مواردی كه موجب كسب درآمد از املاك می شوند ، عبارتند از :

1- اجاره   2-حق واگذاری محل ( سرقفلی )   3- انتقال قطعی ( از طریق فروش یا معاوضه یا صلح یا هبه معوض )   4- حق رضایت مالك ( در مواردی كه مستاجر و صاحب سرقفلی برای انتقال محل به غیر ، لازم است در قبال پرداخت وجهی رضایت مالك را جلب نـماید )   5- حق ارتفاع به ملك غیر ( ارتفاع حقـی است برای شخص در ملك دیگری مانند داشتن مجرای آب در ملك دیگری یا حق عبور از ملك غیر )     6- بـهره مالكانه معـادن معدنی كه در زمین كسی واقع شده باشد ملك صاحب زمین است و استخراج آن تابع قوانین مربوط به استخراج معـادن است، اما به هر حـال اگر از این بابت وجهی به صاحب ملك پرداخت شود، درآمد وی محسوب و مشمول مالیات خواهد شد. علاوه بر موارد فوق باید توجه داشت كه ملك مـمكن است مورد بـهره برداری برای كشاورزی نیز واقع شود،اما در طبقه بندی درآمدها ، درآمد كشاورزی خود به طور جداگانه شناسایی و مدنظر قرار می گیرد . 

7- درموارد فـروش ملك و دادن مهلت با ذكر این مقدمه نسبت به نحوه احتساب مـالیات موارد مهم می پردازیم :

مالیات اجاره :

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید... 

ادامه مطلب
 مقالات مرتبط با رشته حسابداری:
نوشته شده در یکشنبه 18 فروردین 1392
ساعت : 01:17 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
 ساعت : 10:38 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

فرآیند رسیدگی به پرونده های مالیاتی اشخاص حقوقی

درحال حاضر مالیات بعنوان یکی ازمهمترین منابع درآمدی دولتها بخصوص درکشورهای توسعه یافته، رویکرد اساسی بسوی اقتصاد کشورهای جهان گشوده ودستیابی به توسعه اقتصادی پایدار، تامین عدالت اجتماعی و سازماندهی فعالیتهای اقتصادی راامکان پذیرنموده

سازمان امورمالیاتی برای اینکه بتواند به اولین وظیفه خود که همانا شناسایی مودیان مالیاتی است جامه عمل بپوشاند همواره سعی نموده از طرق وشیوه های گوناگون با مودیان تعامل وارتباط داشته، با دادن اطلاعات کافی به مودیان، آنان را تشویق وبه ابرازدرآمد خود با دادن اظهارنامه مالیاتی درموعد تعیین شده به سازمان امور مالیاتی نمایند.

این روش که به خوداظهاری مرسوم است درسالهای اخیر بشدت مورداستقبال قرار گرفته و مودیان توانسته اند از تمهیدات و تسهیلاتی که قانون برای آنان درنظر گرفته برخوردار گردند.

درمقابل مودیان مالیاتی که تمایل چندانی به پرداخت مالیات خودازطریق خوداظهاری نشان نمیدهند،رامیتوان بااستفاده ازروشهای مختلف همچون واحدیابی یااستفاده ازبانکهای اطلاعاتی به شناسایی اینگونه مودیان پرداخته واقدام به تعیین درآمدمشمول مالیات آنان نماید.

 

دراین بخش سعی برانست که به اجمال فرآیندرسیدگی به پرونده های مالیاتی  دردو بخش مجزا مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد

برای مشاهده ادامه موضوع روی ادامه کطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
ادامه مطلب
 مقالات مرتبط با رشته حسابداری:
نوشته شده در شنبه 17 فروردین 1392
ساعت : 10:34 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
 فرانكلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نكنید زیرا زندگی از وقت تشكیل شده است .))  

دانلود انواع مقالات انگلیسی و فارسی مرتبط با رشته حسابداری و مدیریت 

                                       

 مقاله لاتین حسابداری (پیشرفت در حسابداری)

 مقاله لاتین حسابداری (حسابداری.سازمان هاوجامعه)


 متن کامل قانون اصل 44
نوشته شده در شنبه 17 فروردین 1392
ساعت : 04:25 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین

قانون سیاستهای کلی اصل 44

مصوب ٨/١١/١٣٨۶ مجلس شورای اسلامی..

فصل اول ـ تعاریف

ماده 1ـ در این قانون اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به‌کار برده می‌‌شود:

1ـ بازار: به فضایی جغرافیایی یا مجازی اطلاق می‌‌شود که در آن خریداران و فروشندگان، کالاها و خدمات مشابه یا جانشین نزدیک را مبادله می‌‌کنند.

 

2ـ کالا: .....

برای مشاهده ادامه متن و مثال ها بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب
 ساعت : 03:59 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
 
تراست از اتحاد چند شرکت که کالایی مشابه به هم تولید می‌کنند و سهم عمده‌ای از بازار را در اختیار دارند به وجود می‌آید. تراست سهام شرکت‌هایی که در آن عضو هستند را به صورت امانت نگه می‌دارد، امّا مالکیت سهام برای خود شرکت‌ها باقی می‌ماند.امّا شرکت‌ها استقلال مالی، فنی و بازرگانی خود را از دست می‌دهند و تمام امکانات و قدرت عمل آن‌ها در تراست متمرکز می‌شود. وظیفه اصلی تراست کنترل امور شرکتهای عضو از طریق کنترل آرای سهامداران آن شرکت‌ها، انتصاب مدیران و اعمال نظارت مرکزی بر امور یکایک آن‌ها است، به نحوی که حداکثر سود تراست حاصل شود و در نهایت این سود میان اعضا تقسیم گردد.

وقتی تراست‌ها اتحادیه تشکیل دهند به آن اتحادیه کنسرن گفته می‌شود. این واحدهای اقتصادی بزرگ در کشورهای سرمایه‌داری از قدرت زیادی برخوردار بوده‌اند و همیشه عامل تسلط صنعتی، بازرگانی و نظامی بر کشورهای دیگر می‌باشند. یکی از کنسرن‌های بزرگ در آمریکا شرکت جنرال موتورز است که از ادغام واحدهای خودروسازی و کارخانه‌های ذوب‌آهن و تهیه فولاد و مؤسسات لاستیک‌سازی بی.اف.گودریچ و جنرال تشکیل شده‌است و حتّی منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق بانک‏های وابسته به خود تأمین می‌کند. انگلیس نیز تا پیش از جنگ جهانی دوم با استفاده از دو تراست نفتی خود ٬ شرکت نفت ایران و انگلیس و شرکت رویال داچ‌شل با این‌که حتّی یک حلقه چاه نفت در خاک خود نداشت، دومین تولیدکنندهٔ نفت در سطح جهان به‌شمار می‌رفت.ژاپن نیز به تحریک سه تراست بزرگ خود یعنی میتسویی که کنترل‌کننده بیش از ۵۰٪ تجارت خارجی ژاپن بود و میتسوبیشی و مانیگو که در ارتش و دولت نفوذ زیادی داشتند، وارد جنگ جهانی دوم گردید.در آلمان نیز هیتلر با حمایت شش کنسرن بزرگ که کلاً ۹۸٪ تولید چدن و ۸۵٪ تولید فولاد آلمان را در اختیار داشتند، جنگ جهانی دوم را آغاز کرد.

با این رویه رقابت در کشورهای سرمایه‌داری تبدیل به انحصار گردید و برای مقابله با تراست باید قوانینی ضدّ انحصار به وجود می‌آمد٬ که یکی از معروف‌ترین این قوانین «قانون ضد تراست شرمن» می‌باشد که در سال ۱۸۹۰ در آمریکا به تصویب رسید.

 
برای محاسبه درآمد سرانه تولید ناخالص داخلی کشور را بر جمعیت تقسیم کرده عدد به دست آمده درآمد سرانه کشور است.

برای محاسبه درآمد سرانه دو فرمول وجود دارد. روش دوم که سازمان‌های بین‌المللی آمار خود را براساس آن محاسبه می‌کنند روش برابری قدرت خرید است.

هر دوی این آمارها قابل اتکاء هستند اما مفاهیم آنها قدری متفاوت است، معنی آمار براساس قدرت خرید این است که: چه مقدار درآمد به قیمت ایران قدرت خریدی به اندازه همان مقدار در دیگر کشورها دارد و در واقع هم همه کشورها قدرت درآمد را با قدرت خرید مقایسه می‌کنند. سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول هر دو آمار را با هم ارائه می‌دهند.

بر همین اساس درآمد سرانه ایران مطابق آمار منتشر شده تا سال ۲۰۰۵ میلادی حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دلار است که به دلیل بالابودن جمعیت ایران، رشد درآمد سرانه ایران نسبت به رشد کل اقتصاد کمتر است و شاید در حد ۸/۳ درصد رشد سرانه باشد.

روش دیگری که سازمان‌های بین‌المللی آمار خود را براساس آن محاسبه می‌کنند روش قدرت برابری خرید است که مطابق آمار تا سال ۲۰۰۵ تولید ناخالص داخلی ایران ۸ هزار و ۵۰ دلار است که با رشد ۸/۳ درصد سرانه در حال افزایش است.

هر دوی این آمارها قابل اتکاء هستند اما مفاهیم آنها قدری متفاوت است، معنی آمار براساس قدرت خرید این است که ۲هزار و ۶۰۰ دلار درآمد به قیمت ایران قدرت خریدی به اندازه ۸ هزارو ۵۰ دلار در نیویورک دارد و در واقع همه کشورها قدرت درآمد را با قدرت خرید مقایسه می‌کنند.

سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول هر دو آمار را با هم ارائه می‌دهند که بر اساس این آمارها در بین کشورهای دنیا، در حال حاضر ایران از لحاظ قدرت برابری خرید، بیستمین کشور در دنیا است.

 

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...

ادامه مطلب
 ساعت : 03:56 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
مروری کوتاه بر چند مورد از تفاوت های استانداردهای حسابداری ایران و استانداردهای FASB

همونطور که میدونید آزمون های حسابداری کشور بر اساس استانداردهای حسابداری ایران برگزار میشه .

از طرفی خیلی از کتب موجود بعلت به روز نبودن یا کم لطفی نویسندگان بر اساس استانداردهای حسابداری نیست و این مشکل باعث میشه که خیلی از داوطلبین کنکور علیرغم تسلط بر مطالب به بیراهه بروند، همین امر ایجاب میکنه دوستان نیم نگاهی به استانداردهای ایران داشته باشند.

البته لازم نیست سراغ خود استانداردهای حسابداری بروید و از متن آنها بطور مستقیم استفاده کنید ، فقط کافیست از کتاب هایی استفاده کنید که بر اساس استانداردهای ایران هستند (ناگفته نماند که اکثر مطالب استانداردهای ایران با استانداردهای FASB تفاوت چندانی ندارند)

در این نوشتار سعی شده به چند مورد از موارد اختلاف استانداردهای حسابداری ایران و استانداردهای FASB پرداخته شود.

 


(این متن به قصد آموزش تهیه نشده است و فقط اشاره ای فهرست وار به موضوعات مطروحه دارد)

 

مروری کوتاه بر چند مورد از تفاوت های استانداردهای حسابداری ایران و استانداردهای FASB

 

1 – هزینه های تاسیس و...

بر اساس استانداردهای FASB :

هزینه هایی مثل تهیه و تنظیم اساسنامه ، وکیل و مشاوران حقوقی ، برگزاری مجمع ، ثبت شرکت ، درج آگهی و.. بعلت داشتن منافع آتی بعنوان هزینه طبقه بندی نمی شوند و بعنوان دارایی نا مشهود تحت عنوان هزینه های تاسیس و تحت سرفصل مخارج انتقالی طبقه بندی شده و در پایان هر سال قسمتی از آن بعنوان هزینه دوره جاری می آید.

بر اساس استانداردهای ایران :

انجام این مخارج (هزینه) با هدف کسب منافع آتی در طول عمر واحد تجاری صورت می گیرد ولیکن به خودی خود منافع اقتصادی آتی ندارند بنابراین در تعریف دارایی قرار نمی گیرند ، به همین دلیل در زمان تحمل به عنوان هزینه دوره منظور میشوند (استاندارد شماره 17)

هزینه هایی از قبیل : هزینه تاسیس ، مخارج قبل از تاسیس ، مخارج آموزش ، تبلیغات ، سازماندهی مجدد و ...

 


2 – روش LiFo

بر اساس استاندارد حسابداری شماره 8 ایران بهای تمام شده موجودی مواد و کالا باید با استفاده از یکی از روشهای شناسایی ویژه ، FiFo  یا میانگین محاسبه شود ( LiFo مجاز نیست)

استفاده از روش خرده فروشی برای ارزشیابی موجودی کالا زمانی مجاز است که نتایج آن تقریبا نزدیک به نتایج یکی از سه روش فوق الذکر باشد.

 

 


3....

 برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

ادامه مطلب
 ساعت : 12:20 ب.ظ
نویسنده : رضا بالایی ثمرین
همه آنچه در رابطه با درس حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم در دانشگاه پیام نور باید بدانید
به گزارش اخبار پیام نور (PnuNews.com) تابستان سال گذشته بود که علیرضا اژدر معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور عنوان کرد درس حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم به عنوان دو واحد درسی با تاثیر مثبت و خارج از سقف برای دانشجویان ارائه می شود اما ... بگذریم در این مطلب سعی می کنیم به بعضی سوالات دانشجویان علاقمند به اخذ این درس به صورت شفاف پاسخ دهیم:
۱-همان طور که از اسم درس پیدا می باشد برای موفق بودن در امتحان این درس شما باید حافظ جزء ۳۰ قرآن کریم باشید یا سعی کنید جزء ۳۰ قرآن کریم را حفظ کنید
۲-این درس خودخوان است، یعنی خبری از استاد حفظ قرآن و یا جزوه آموزشی نیست خودتان بروید در خانه بسم الله بگویید قرآن را باز کنید و جزء ۳۰ را حفظ کنید
(خودخوان بودن درس به معنای نداشتن میان ترم است)
۳-می گویند باید نمره این درس بالای ۱۷ باشد تا در معدل تاثیر داشته باشد اما آنچه دانشجویانی که این درس را انتخاب کرده اند می گویند و شما در نظرات آنها در همین سایت خواندید هر نمره ایی که بگیرید در معدل ترم شما تاثیر دارد ولی اگر نمره کمتر از ۱۷ بگیرید می توانید با مراجعه به کارشناس رشته برای شما کد ۳ اعمال کنند و در معدل کل بی تاثیر شود ولی همچنان تاثیر آن در معدل ترم باقی خواهد ماند.
(گفته میشود پیام نور در تلاش است زیر ساخت !! سیستم گلستان را برای رفع این مشکل فراهم کند یعنی فقط اگر نمره بالای ۱۷ کسب شد در معدل ترم و معدل کل تاثیر داشته باشد)
۴-آزمون به صورت تستی می باشد و شهریه ندارد
۵-خارج از سقف می توانید انتخاب کنید یعنی اگر ۲۰ واحد حق انتخاب دارید این درس دو واحدی را می توانید علاوه بر آن ۲۰ واحد انتخاب کنید
۶-انتخاب این درس کاملا اختیاری می باشد و هیچ الزامی در گذراندن نیست. قابل تطبیق نیست و نمی توان بجای درس اختیاری دیگری آن را گذراند، کلیه دانشجویان کلیه مقاطع می توانند این درس را انتخاب کنند.
برای دانلود نمونه سوال و پاسخنامه درس جز سی قرآن کریم کلیک کنید

  

 


 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات